Napísali o nás

PREDSTAVUJEME: Klub Štvorlístok

 

Na úplnom začiatku bola túžba pomôcť deťom, ktoré sa ocitli v neľahkých životných situáciách. Potom prišlo založenie občianskeho združenia Loďka nádeje. A po roku usilovnej práce Tomáša Gargalíka a tímu skvelých ľudí okolo neho, zakotvila Loďka nádeje vo Výmenníku Važecká. A vznikol Klub štvorlístok.

 

Tomáš Gargalík je mladý chalan, ktorý sa rozhodol, že svoj život nebude žiť len pre seba. Popri práci dobrovoľníka pre Arcidiecéznu charitu Košice v sebe objavil nadšenie a dispozície pre prácu s deťmi. Bavilo ho plánovanie a realizácia aktivít, ktoré deti rozvíjajú a zmysluplne im vyplňujúvoľný čas. A tak prišiel nápad založiť si vlastné občianske združenie. Tomáš však cítil, že ešte nemá dostatočné skúsenosti a vedomosti. Preto sa rozhodol absolvovať ročnú stáž v organizácii TYMY prostredníctvom Európskej dobrovoľníckej služby.

Po návrate do Košíc Tomáš spoločne s priateľmi založili občianske združenie Loďka nádeje. V máji 2016 oslávili 2 roky fungovania. Ozetko sa chce primárne venovať deťom, ktoré žijú v detských domoch alebo krízových centrách. No Loďka nádeje je otvorené pre všetky deti, ktoré sa cítia osamelé alebo im chýba rodičovská pozornosť. Práve loď v názve združenia je symbolom miesta, ktoré ich aspoň na chvíľu vezme z reality bežného života a prinesie im nádej a bezpečie.

So vznikom občianskeho združenia súvisela aj ambícia vytvoriť pre deti stabilný nízkoprahový klub.

„Pred výmenníkom sme si prenajímali rôzne priestory, snažili sme sa vytvoriť program na pravidelnej báze. Organizovali sme rôzne voľnočasové aktivity, stolové hry, diskotéky… Po čase nás začali jednotlivé mestské časti pozývať aj na slávnostné otvárania detských ihrísk, pripravovali sme pre deti sprievodný program“, vysvetľuje Tomáš.

OZ Lodka nadeje

Tím OZ Loďka nádeje

No „Loďka nádeje“ bola stále bez svojho vlastného priestoru.

„Boli sme už doslova bezradní, nemali sme stály priestor ani financie na zabezpečenie trvalého prenájmu. No nevzdávali sme sa a snažili sme sa ďalej. V tom čase sme narazili na výmenníky, ktoré sme sa rozhodli so svojou víziou osloviť. Náš zámer bol prijatý veľmi pozitívne a na naše aktivity nám bol ponúknutý Výmenník Važecká. Z jeho priestorov, ale aj zo skvelej kultúrnej mediátorky Alenky, sme boli doslova nadšení“, zakončí Tomáš spomínanie na spoločné začiatky.

A tak, 7.5.2015, vznikol Klub štvorlístok. O rok neskôr oslávil vo Výmenníku Važecká svoje prvé narodeniny. Oslava, ktorá sa konala v country štýle sa naozaj vydarila. A prečo práve štvorlístok?  Aby priniesol šťastie všetkým, ktorí doň zavítajú. V programe výmenníka má už svoje stále miesto.

„Snažíme sa, aby bol každý Štvorlístok iný, aby sa deti nezačali nudiť. Medzi naše základné aktivity patria tvorivé dielne, hranie rôznych spoločenských hier, pohybové aktivity a k dispozícii máme tiež aj X-BOX. Za sebou už máme aj väčšie akcie ako Mikuláš, halloweenskú párty alebo tanečný workshop či veľké piknikovisko na streche výmenníka. V lete sme pre deti dokonca organizovali prímestský tábor. Fungujeme na nízkoprahovom princípe, detí sa môžu prísť, ale do aktivít sa nemusia zapojiť. Ak sa hrať nechcú, môžu sa len pozerať. Takisto môžu kedykoľvek slobodne odísť a vrátiť sa späť“, vysvetľuje mladý animátor.

Okolo Tomáša a OZ Loďka nádeje funguje aj silná sieť dobrovoľníkov. Dokopy je ich okolo 30, no tých najaktívnejších je zo desať. Sú medzi nimi študenti stredných a vysokých škôl, ale aj pracujúci ľudia. Medzi tých najstálejších, patria vysokoškoláci Tibor a Nika.

Tibor študuje kybernetiku na Technickej univerzite v Košiciach a s Loďkou nádeje ťahá už od úplného začiatku. V Klube Štvorlístok sa deťom venuje hlavne prostredníctvom pohybových a športových aktivít, ale ako sám hovorí: „Som vždy tam, kde ma treba“.

Blondínku Niku ku dobrovoľníctvu priviedla hlavne túžba po práci s deťmi, ktorej by sa chcela venovať aj profesionálne. Tento rok ju čakajú bakalárske štátnice v odbore predškolskej a elementárnej pedagogiky v kombinácii so špeciálnou pedagogikou:

„Práca vo Štvorlístku ma veľmi baví, deti sem chodia radi a máme od nich skvelú spätnú väzbu. Ako nevýhodu však vnímam, že fungujeme iba raz za dva týždne. Deti by chceli prísť aj častejšie.“

Dobrovolnicka Nika_OZ Lodka nadeje

Budúca pedagogička a šikovná dobrovoľníčka Nika

Medzi stále detské návštevníčky patria Lili a Nikoka. Kým mladšia Lili pochádza priamo zo Sídliska nad Jazerom, trochu staršia Nikolka na klub dochádza až zo vzdialenejšej Terasy.

„O Štvorlístku som sa dozvedela od kamaráta, ktorý ma zavolal na Halloweenskú párty. Zapáčilo sa mi tu a odvtedy tu chodím pravidelne.“

Dievčatá sa najradšej hrávajú rôzne spoločenské hry a tiež obľubujú tvorivé dielne. Veľkým zážitkom pre nich boli aj spoločné výlety do Tatralandie či vodného parku v Bešenovej.

A ako vníma Klub Štvorlístok vo „svojom“ výmenníku kultúrna mediátorka Alenka Holubecká?

„Tomi aj všetci okolo neho sú jednoducho skvelí. Je tiež úžasné, že na Štvorlístok začali postupne chodiť aj rodičia detí, ktorí sa veľmi spriatelili s celým tímom. Deti sú už vo výmenníku úplne udomácnené, vedia čo kde je, keď niečo potrebujú. A môj obrovský obdiv patrí dobrovoľníkom, ktorí robia všetko možné pre dobro týchto detí. Či vlastnoručne napečú výborné koláče alebo urobia parádnu diskotéku. Sú to naozaj dobrí ľudia a som veľmi rada, že tu sú.“

Košice dnes – dobrovoľníctvo

2 3

Jazerčán Jún 2016

1

Tábory zabavia aj zabezpečia deti (Košice dnes)

Klub Štvorlístok a OZ Loďka nádeje oslavovali vo Výmenníku Važecká

 Zajtrajšie noviny 2.11.2015

Zajtrajšie noviny

Víkendovka v Lodenici Šaľa

sala2V dňoch od 16. 10. 2015 do 18. 10. 2015 sa uskutočnil Víkendový pobyt v Lodenici Šaľa, ktorý zorganizovalo občianske združenie Loďka nádeje v spolupráci so svojimi sponzormi. Vďaka pozvánke od tohto občianskeho združenia sa ho mohli zúčastniť aj deti zo sociálne slabších pomerov z nášho zariadenia.

 

Pre všetkých zúčastnených bol pripravený pestrý program plný zábavy a hier, ktorý začal v piatok podvečer a pokračoval až do nedeľného odpoludnia. Súťaže, vedomostné aktivity i nočná hra deťom vyplnili úžasne strávený predĺžený víkend ďaleko od svojho domova.

 

Radi by sme opäť poďakovali OZ Loďka nádeje za sprostredkovanie pozvania a zabezpečenie bezplatnej účasti pre naše deti na tejto akcii!

Mgr. Anton A. Podhájecký

sala1 sala3 sala4

Bez názvu

Naše deti zažili týždeň dobrodružstiev

p1Letný prímestský tábor, ako znie oficiálny názov akcie, zorganizovalo občianske združenie Loďka nádeje v spolupráci so sponzormi.

Vďaka ich ponuke bezplatných miest pre deti z rodín v krízovej situácii mohlo 7 detí z nášho centra DORKA zažiť od 6. do 10. júla 2015 týždeň dobrodružstiev spolu so svojimi rovesníkmi z rodín, iných krízových centier, či detských domovov.

Na úvod tábora sa deti rozdelili do troch skupiniek podľa vylosovaných farieb, vytvorili si vlastný názov, vlajku a pokrik. Od tejto chvíle v tábore boli Super hviezdy, 10 šmolkovia a Zelenáči. Každá skupinka dostala svojho animátora, ktorý sa o ňu staral počas celého tábora.

Hlavnou náplňou celého týždňa boli celodenné zábavné aj vzdelávacie aktivity pre deti spojené s výletmi do okolia Košíc. Za všetky je možné spomenúť napr. jazdu na bicykloch na dopravnom ihrisku, návštevu zvieratiek v kavečianskej ZOO, výlet a prechádzku okolo Štrbského Plesa, hranie spoločenských hier či exkurziu v Leteckom múzeu.

Na záver tábora si deti zahrali futbal, volejbal či bedminton a po vyhodnotení celého týždňa, odovzdaní odmien a medailí nasledovala diskotéka, ktorá bola zároveň bodkou za vydareným táborom. Deti odchádzali s mnohými zážitkami, ktoré im ešte dlho budú pripomínať dobrodružný týždeň.

Ďakujeme OZ Loďka nádeje a Tomášovi Gargalíkovi

Mgr. Anton A. Podhájecký

Robby Geza
7. júl 16:25
Chcem Vám povedať iba jedno. Robíte super prácu s deckami. Ak by ste potrebovali niekedy pomoc, kľudne sa mi ozvite. 

Košice dnes

clanok

 

Dobrovoľníctvo pre každého ožilo na jednodňovom podujatí v centre východu
P:3, 17. 09. 2015 14:48, DOM

Košice 17. septembra (TK KBS) Zaujímavosti o dobrovoľníckej práci, športové a spoločenské hry pre deti aj dospelých či radosť prítomných dobrovoľníkov. To všetko mohli zažiť účastníci vydareného stretnutia „Dobrovoľníctvo pre každého“, ktoré sa konalo v stredu 16. septrembra 2015 v Košiciach.

V rámci neho sa prítomní mohli dozvedieť potrebné informácie o dobrovoľníckej činnosti, ale aj o jednotlivých organizáciách. Hlavnými organizátormi bolo občianske združenie Loďka nádeje a Arcidiecézna charita Košice. Okrem nich bolo prítomné aj občianske združenie Maják nádeje a Adra. Každé z nich sa snaží pomáhať v rôznych sférach pomoci – od práce s deťmi až po seniorov.

„Táto akcia vznikla kvôli tomu, že veľa organizácii spolupracuje s dobrovoľníkmi, ale dobrovoľníkov je avšak stále málo. Samozrejme tu ide aj o predstavenie sa organizácii, ktoré s nimi pracujú,“ načrtáva dôvod vytvorenia takejto akcie koordinátorka dobrovoľníkov Arcidiecéznej charity Košice Veronika Hotová. Pokračuje: „Dobrovoľníctvo vám takisto zmysluplne vyplní voľný čas“. Pre ochotných ľudí ponúkajú viacero aktivít na zapojenie sa: „Na charite je možnosť napr. doučovať deti v krízovom centre pre matky s deťmi alebo navštevovať seniorov v Dome pokojnej staroby na Južnej triede v Košiciach.“

Okrem poskytovaných informáciách pre dobrovoľníkov organizátori pripravili program aj pre mladších účastníkov: „Dnes tu ľudia budú môcť vidieť prezentovanie rôznych organizácií. Okrem nich však máme pripravené takisto aj aktivity pre deti, ako napr. maľovanie na tvár, športové súťaže, či tvorivé dielne,“ uzatvára predseda OZ Loďka nádeje, Tomáš Gargalík. Aktivity dobrovoľníkov sa však týmto podujatím nekončia. Najbližšou akciou, do ktorej sa mnohí dobrovoľníci zapoja bude charitatívny futbalový zápas Odkopnime predsudky, futbal spája, ktorý organizuje Arcidiecézna charita Košice už na budúci týždeň.

TK KBS informoval Alžbeta Vargová

Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk)http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150917047